Viesti studioon

studio@radiomikkeli.fi
Sunnuntai, 23.
helmikuuta
2020.
Onnittelut -
3.10.2019, 10:24

Mikkelin Teatterin Hyppy! -tapahtuma sai oman yhdistyksen

Mikkelin Teatterissa suuren suosion saanut Hyppy! -tapahtuma on saanut oman yhdistyksensä. Neljänä vuonna peräkkäin järjestetty kehitysvammaisten esittävän taiteen tapahtuma haluaa vakiintua jokavuotiseksi kansalliseksi tapahtumaksi, kenties myöhemmin jopa kansainväliseksi. Yhdistyksen perustajia ovat Jenni Rytkönen, Jimmy Asikainen ja Katriina Honkanen, jonka ideasta tapahtuma aikoinaan sai alkunsa.

Suomessa ainutlaatuinen tapahtuma on antanut kehitysvammaisille mahdollisuuden tulla nähdyksi muutenkin kuin vammansa kautta  ja ei-vammaisille mahdollisuuden nähdä vammaiset luovina yksilöinä, ei vain yhtenä ryhmänä.

Yhdistyksen tavoitteena on saada myös teatteri-ilmaisun ja sen opettamisen koulutusta Mikkeliin. Sekä esiintyjät että heidän ohjaajansa voivat osallistua yhdistyksen järjestämiin koulutuksiin. Myös erilaiset keskustelu- ja verkostoitumistilaisuudet kuuluvat yhdistyksen tavoitteisiin. Näin tapahtuma laajenee käsittämään koko kalenterivuoden.

Yhdistykseen ovat tervetulleita liittymään sekä henkilö- että yhteisöjäsenet.